Skip to main content

Past Recipients and Nominees

(Recipients bolded)

Year Category Name Program
2015 Business Marc Caira Marketing Administration
Community Service Brett Kemp Law Enforcement
Creative Arts and Design Candice Batista BBroadcasting – Radio & TV (Journalism)
Health Sciences Fabio Rotondo Biological Research Technology
Recent Graduate Perdita Felicien Broadcast Journalism Summer Institute
Technology Tony Lourakis Computer Programming & Operating
2014 Business Caroline Charter Business Administration – Marketing
Community Service Brenda Librecz Marketing
Creative Arts and Design David Common Broadcasting – Radio and Television
Health Sciences Fazal Khan Ophthalamic Dispenser
Recent Graduate Marina Siu-Chong Independent Illustration
Technology Steve Linthwaite Aviation Flight Technology
2013 Business Henry Zhang Computer Networking and Technical Support
Community Service Geraldine Heaney Recreation
Creative Arts and Design Colin D’Mello Journalism
Health Sciences Michelle Dakin Advanced Investigations and Enforcement
Recent Graduate Gordon Scheel International Business Management
Technology David Johnson Fire Protection Engineering Technology
2012 Business Mario Iusi Building Environmental Sciences
Community Service Jo Gomes Social Service Worker
Creative Arts and Design Jully Black Law Enforcement
Health Sciences Catherine Mayers Nursing
Recent Graduate Grace Batumbya Computer Engineering Technology, Software Development Degree
Technology Cole Mackin Creative Advertising
2011 Business Winston Stewart Law Enforcement
Community Service Armand La Barge Investigative Sciences
Creative Arts and Design Melissa Grelo Broadcasting Radio-TV
Health Sciences Major (Retired) Lee-Anne Quinn Nursing
Recent Graduate Astha Tamang-Maskey Independent Music Production
Technology Piyush Gandhi Aviation Flight Technology
2010 Business Philip Sparks Fashion Arts
Community Service Angela James Recreation Facilities Management
Creative Arts and Design Drew Hayden Taylor Broadcasting Radio-TV
Health Sciences Carol Mark Nursing
Recent Graduate Adrien Veczan Independent Digital Photography
Technology Kevin Junor Civil Engineering Technician
2008 Business Justin Howe Computer Engineering Technology (Co-op), 1999
Creative Arts and Design Philip Sparks Fashion Arts, 2003
Health Sciences Chris Torti Early Childhood Education, 2000
Recent Graduate Azra Rashid Journalism-Broadcast, 2005
2007 Business Mauricio Ospina INB, 1997
Community Service Winston Stewart LCD, 1992
Creative Arts and Design Sandy Naiman ACM, 1971
Health Sciences Major Lee-Anne Quinn DNS, 1986
Recent Graduate Aman Bhatia FASR, 2005
2006 Business Josee Dykun HRMC, 1993
Community Service Marie Clarke Walker ECE, 1998
Creative Arts & Design Robert Barsony RTV, 1986
Health Sciences Anne-Marie Dean DNS, 1995
Recent Graduate Karl Chang AFT, 2004
Technology Andrew Crow BRT, 1988
2005 Business Helen Szumigaj BAD, 1983
Community Service Chief Armand Labarge ISPM, 1986
Creative Arts & Design Lawrence DeFlorio DAN, 1997
Health Sciences Catherine Martin AHT, 1990
2004 Applied Arts - Creative Arts & Design The Hon. Vivienne Poy FAA, 1981
Business James Derbyshire MAD, 1972
Recent Graduate Esther Simon SSW, 2000
Technology Neil Hetherington BCR, 1995
2003 Applied Arts - Community Services Josephine D. Harlow ECE, 1983
Applied Arts - Creative Arts & Design Beverly D. Thomson RTV, 1987
Business Vincent R. Timpano MKA, 1984
Health Sciences Major Lee-Anne Quinn DNS, 1986
2002 Applied Arts - Community Services Gary & Joanie McGuffin ORT, 1981
Applied Arts - Creative Arts & Design Derek Andrews ACM, 1973
Business Marc Caira MKA, 1977
2001 Applied Arts - Community Service Mark Climie RFM, 1981
Applied Arts - Creative Arts & Design Chuck "Spider" Jones RTV, 1983
Business Marc Caira MKA, 1977
2000 Applied Arts - Community Service Marc Neeb RFM, 1980
Applied Arts - Creative Arts & Design Barb DiGiulio CAB, 1987
Business James Arnold MKA, 1975
Technology Angella Hughes ELN, 1984
1999 Applied Arts - Community Service T.R. Hosier SSW, 1984
Applied Arts - Creative Arts & Design Beverly Thomson RTV, 1987
Business Seema Narula INB, 1978
Technology Richard Sowden AFT, 1977
1998 Applied Arts The Hon. Vivienne Poy FMS, 1981
Business Val Azzoli BAD, 1977
Health Sciences Dr. Faisal Ferouz PCT, 1978
1997 Applied Arts Sherry Lawson LIT, 1977
Business Val Azzoli BAD, 1977
Technology Richard Corley MTE, 1976
1996 Applied Arts Marc Neeb RFM, 1980
Business Terry Macdonald - Cadieux MKA, 1982
Health Sciences Lori-Anne Pennells - Barre DNS, 1981
Technology Richard Corley MTE, 1976
1995 Applied Arts The Hon. Vivienne Poy FMS, 1981
Business Dennis Watson MKT, 1972
Health Sciences Lee-Anne Quinn DNS, 1986
Technology Richard Sowden AFT, 1977
1994 Applied Arts Angela James RFM, 1985
Business Ricardo Tomlinson BAD, 1994
Health Sciences Lee-Anne Quinn DNS, 1977
Technology Earl Sweeney LBT, 1976
1993 Applied Arts Monica Avril Walters-Field PTS, 1971
Business Dale Leeper BAD, 1981
Health Sciences Paul Sims DNS, 1982
Technology Richard Corley MTE, 1976
1992 Applied Arts Alvin Curling MAD, 1972
Business George Solomos  
Health Sciences Dilin Baker